Mest roser og store stauder
Raubritter
Claire Austin
Ghislaine de Feligonde
Mozart
Belle de Clermont
Princess Alexandra of Kent
Comstance Spry skal altid klippes tilbage efter blomstringen, og i år fik den den helt store tur.. Først var Søren i gang med hækklipperen, og så gik jeg den efter med en stor og en lille saks.
Veronicastrum lavendelturm
Kæmpeærenpris har vi i mange forskellige varianter. Det er store, flotte stauder, som insekterne er vilde med. Ærenpris er meget mindre, selvom ligheden er tydelig.
Veronica longifolia
lav mjødurt/Filipendula purpurea
Japansk iris/ iris ensata
I juli 2012 kunne jeg fremvise 24 dagliljer. I dag har vi ca. halvdelen. Blomsten synes jeg stadigvæk er fin; men mange af dem er inficeret med galmider, og hvis man ikke hele tiden får fjernet de gamle blomster, får stauden efter min mening hurtigt et forsømt præg.
En pink clematis integrifolia
Clematis Mary Rose - en ægte skovranke, som den slynger sig rundt
Til sidst to navnløse hortensier.
NB! Undskyld, jeg gik billedamok i dag. Til gengæld har jeg sparet på teksten.
Nøj det er er godt nok smart det stativ du har omkring din Constance. Jeg skal vist ud i en af rodebunkerne og finde noget der kan bruges. Hasselbuer holder ikke så mange år.
SvarSletJeg er osse gået igang med den store rosenbeskæring af især de historiske. De bliver så grimme efter blomstring. Og nogle af dem har lavet en urskov af rodskud. Det ser flot ud i blomstring, men ikke nu. Men det er lidt udfordret af vejret. Regnbyerne kommer og går, ikke at der er ret meget vand i dem, men de vådter alligevel irreternde.
Plox er bare så skønne. Og de er store i år syntes jeg. Trods de er noget vandkrævende, vil jeg ikke undvære dem.
hilsner Gunvor
Søren er ikke vild med stativet, men jeg synes, det passer godt til sådan en kraftigtvoksende rose. Regnbyger ser .vi ikke noget til. Det er mere rosernes torne, der holder mig tilbage. Jeg synes også, at floksene er store i år.
SletDet er så fint det hele, nogle roser er ved at takke af, mens andre først skal til at begynde, sådan er det i hvert fald her. Sjovt at se Belle de Clermont, den har jeg ikke her. Dagliljerne er flotte - men de skal passes dagligt, ellers bliver de grimme. Jeg må se om jeg når det de næste dage.
SvarSletTak for det. Dagliljerne storblomstrer jo, så der er hele tiden visne blomster, der skal fjernes.
SletHej Marie!
SvarSletDet gör absolut inget om det är många bilder, så fantastiska blommor och växter. Hortensiorna är så fina och en härlig färg. Rosorna är ljuvliga, fick äntligen tag på en Ghislaine de Feligonde förra året, den är hela 60cm hög, men den lever. Väntar med spänning på att den skall växa sig stor. Skall bli spännande att se om jag får se några flox i blom, de flesta har blivit uppätna av haren, som jag har på besök. Trodde att den hade ätit upp alla mina stora blåa och vita blåklockor, men den hade lämnat några.
Hälsningar Marika.
Ghislaine de Feligonde beskar jeg kraftigt i efteråret, og se bare, hvor stor den alligevel er blevet. Den er jeg sikker på, at du får stor glæde af. Her kan vi godt have floxene i fred for harerne. De foretrækker køkkenhaven, især ærterne.
SletDu har jo så mange fine roser, og de er jo så store! Du har åpenbart et flott klima for roser. Nydelige blå hortensia.
SvarSletVores jord er tung lerjord, og det passer vist roserne fint.
SletDit stativ med kæden er bare genialt, jeg er sgu' imponeret
SvarSlet