to uger ind i april
- og nu blomstrer mange af mine forårsyndlinge. Blandt dem, jeg viser i dag, er det rent faktisk kun hundetanden og glaucidium, som er tidligere på færde end sidste år, hvilket overrasker mig lidt, Selvom jeg har sorteret i motiverne med hård hånd, er jeg alligevel gået temmelig billedamok - bloggen er jo også en form for dagbog, kan jeg vel undskylde mig med.
Rhododendron pachysanthum
Set sydfra er den delvis skjult bag schlippenbachii.
Trillium rivale
Trillium pusillum
Trillium albidum
Jeffersonia dubia/ tvillingeblad
Jeffersonia diphylla / tvillingeblad
Primula marginata
Hundetand/ erythronium hendersonii
Killingehale/ synthyris missourica
Fodblad / podophyllum Spotty Dotty
Dicentra cucullaria
Rhododendron pachysanthum
Set sydfra er den delvis skjult bag schlippenbachii.
Trillium rivale
Trillium pusillum
Trillium albidum
Trillium erectum
Jeffersonia dubia/ tvillingeblad
Jeffersonia diphylla / tvillingeblad
Hundetand/ erythronium hendersonii
Killingehale/ synthyris missourica
Ranzania japonica
Fodblad / podophyllum Spotty Dotty
Den rosa blodurt/ sanguinaria canadensis Amy er mest rosa i knopstadiet, og så har bladene en helt speciel og særdeles raffineret farve.
Dicentra cucullaria
Glaucidium palmatum er tæt på udspring, hvilket et et par uger tidligere, end den plejer.
Hvor har du altså bare mange forskellige og specielle planter - der er virkelig meget inspiration at hente hos dig :-)
SvarSletDet er fedt, hvis du kan hente inspiration på min blog.
SletMånga rariteter i din trädgård som blommar nu! Nu ser jag också något som får mig att fundera över Ranzania japonica som jag i alla fall trott att jag odlat men hmmm... tycker inte att min planta liknar den du visar. Undrar vad jag odlar då? Får ta en bild när den blommar..
SvarSletGlad Påsk Marie!
Ranzania er i grunden en mærkelig staude, der først udvikler blomsterne, som senere hænger som klokker under bladene. Jeg er spændt på at se din plante.
SletIgen en perlerække af smukke forårsplanter. Det er ikke mange af dem, jeg kender, men det er spændende at blive præsenteret for dem.
SvarSletHilsen Elna
Jeg synes også, at de er smukke. Mange af dem husker væk efter blomstringen.
SletHej Marie. En flot kavalkade af forårsblomstrende planter. Det er meget inspirerende og lærerigt for jeg synes det er noget af en udfordring af få lidt farver her i marts/april og jeg synes, man trænger så meget til noget farverigt på denne årstid.
SvarSletIngen tvivl om at vi føler os i et vist farveunderskud selvom vi da har kunnet nyde både vintergækker, erantis krokus, påskeklokker og nu påskeliljer.
SletMye fint hos deg nå, og du er tilgitt at du viser så mange flotte bilder :)
SvarSletRosa blodurt ser rosa ut i knoppstadiet, og den har jeg har sett på bilder. Jeg hadde nok kjøpt den hvis jeg hadde sett den. Spotty Dotty er er klar favoritt, og den må jeg nok lete etter.
Det var svært at vælge billederne i dag, men den rosa blodurt skulle i hvert fald med. Spotty dottys dunede ben er så fotogene, synes jeg.
SletNæh sikken en masse fine billeder, der er også meget at vise frem, kan jeg se. Min pachysantum er ikke gammel nok til at blomstre endnu, så nu kan jeg nyde blomsterne her hos dig. Som sædvanlig er jeg bagefter, mine trillium er ikke sprunget helt ud endnu.
SvarSletDer var næsten overvældende mange motiver at vælge imellem i dag. Jeg tror, det er første år, at vores pachysanthum har haft så frodig en blomstring.
SletHej Marie
SvarSletDer var rigtig meget spændende!
min Jeffersonia diphylla er helt rød i bladværket endnu, mon ikke det bliver grønt senere?
Spændende at se din rosa Glaucidium palmatum, jeg mener jeg har en hvid variant, men den er først lige kommet op.
Ha en dejlig aften
Det synes jeg jo også. Som jeg husker det, er diphylla hurtigere til at blive grøn end dubia. Vores hvide glaucidium har jeg ikke set endnu.
SletDet er en ren fryd med alle dine yndlinge i blomst toppet med en fasankok. Det er sjovt som planter generelt tilpasser sig deres blomstringstid selvom det har været et lunt forår, sådan er det også generelt mht forspiring det kan sjældent betale sig at begynde for tidligt og det fortæller jeg mig selv hvert forår :-)
SvarSletGod påske!
Det er da en sand fryd. På dagens runde kunne vi se, hvordan alting står frodigt og grønt i regnen. Forspiring har givet mig problemer i år - igen igen! Hvorfor lærer kan det ikke?
SletFine billeder - og ikke mindst det sidste. Hvor er han flot.
SvarSletVh Nina
Ja, det er han absolut. Det er ret utroligt, synes jeg, at sådan en eksotisk udseende fugl trives godt her i landet.
SletHärliga bilder och jag tänker att det märks att det är ett par veckor tidigare hos dig. Jag hittar bara knoppar i de här växterna än så länge. Men jag är glad för den frösådda Jeffersonia dubia jag planterade i höstas har knopp i år - en växt jag längtat länge efter.
SvarSletHa en fortsatt fin Påsk! Carina