Højsommer eller sensommer?
Det spørger jeg mig selv om i disse dage, hvor temperaturen har ligget omkring de 30 grader. Blomstringen ligner mere sensommer end højsommer, synes jeg. Crocosmia blomstrede midt i september til min brors fødselsdag, da jeg var barn, men nu starter deres blomstring allerede her midt juli. Det er da vildt.
Vores sensommerbed topper først, når de store græsser blomstrer. Ikke at det ikke blomstrer nu, men farverne er forholdsvis kølige og afdæmpede-
Sidste efterår investerede jeg i nogle hvide tidselkugler, og jeg kan godt lide kontrasten mellem deres kuglerunde hoveder, den hvide kvæsturts dinglende kvaste og kæmpeærenprisens spir.
Veronicastrum Erika
En håndfuld stauder, en enkelt rose og to hortensier med mere farve:
oregano
Stachys rosea compacta
Silas Marner
Hydrangea Mirai
Hydrangea Love You Kiss
Violfrøstjerne har jeg set og hørt blive omtalt som kvindernes favoritstaude, og sikkert er det, at den er en af mine favoritblomster. I tirsdags havde vi noget, der lignede et skybrud, men heldigvis væltede de store violfrøstjerner ikke eller fik knækket de stive stilke. Det havde været en værre ulykke end de tagrender, der løb over.
Ja, en kan spørre seg om det. På grunn av varmen, så blomstrer jo alt tidligere enn det gjorde før. Ja, det er helt vilt. I dag ble det 30,5 grader her, og i morgen skal det bli 32. Det er alt for varmt for meg. Jeg ser du også har solhatt i blomst, og det har jeg også. Det er tidlig det også. Så mange flotte hortensia du har.
SvarSletJa, søndag ser ud til at blive mindst lige så hed som de foregående dage, det er ulideligt. Solhatten har overvintret, og det sker yderst sjældent for mig.
SvarSletHej Marie!
SvarSletDet ser så fint ut med alla rosa toner, vackra hortensior , fina bilder av vackra växtkombinationer. Vi har haft nära 30 grader de senaste dagarna, och det blir likadant idag.
Hälsningar Marika
Tak for kommentaren, Marika. I denne varme er energien på nulpunktet. I morgen meldes der om masser af regn. Vi får se, om det holder stik.
SletJa i denne hede er det skønt at se på de kølige farver. En hvid tidselkugle. Det lyder fint. Mon den er lige så villig såsig selv som den alm. blå?
SvarSletMine mombretia-crocosmia er ikke begyndt at blomstre endnu. De lader til at passe med årstiden. De er der som regel i slut august.
Lad os se om der kommer de mængder af regn i morgen som de lover. Sidste tirsdag fik vi ca 20 mm, og 2-3 kilometer herfra fik de 70 mm på meget kort tid. Min brors have sejlede. Og halgulvet på min arbejdsplads stod der flere cm. vand. Det har jeg aldrig se før i de 22 år jeg har arbejdet der. Her hvor vi bor ligger vi heldigvis ret højt. Selvom det så osse betyder at her kan være meget tørt når det er tørkeperioder.
hilsner Gunvor
Tidselkuglerne har jeg ingen erfaring med, så om de sår sig selv, ved jeg ikke. Dine montbretier opfører sig åbenbart mere normalt end vores. Regnen rammer utroligt forskelligt. Det ideelle ville selvfølgelig være en stille omgang dagsregn.
SletJeg ved godt man i vejrudsigterne taler meget om det tørre, varme forår som har sat alting tidligt i sving, men her var foråret aldeles ikke varmt, så vi 'trækkes' hverken med hvepse eller blomstrende montbretia - endnu. Der er tendens til at 'vejret' mest handler om det jyske efter man har flyttet vejrredaktionen til Århus har vi bemærket:-)
SvarSletMen hvorom alting er så nyder jeg dine billeder, og navnlig dem der giver sådan et dejligt køligt farveindtryk fra det store græsbed og skyerne af violfrøstjerne under skyggende træer, men det er vel fordi vi har haft det så varmt på det sidste. Jeg er glad for montbretia - og den gule er jo raffineret - men åbenbart ikke helt parat til dem endnu. Håber lidt af din blomsterpragt er i vente til den virkelige sensommer!
Hilsner fra Ulla